Planowanie

Jakiś czas temu na moim blogu pojawił się artykuł o wyznaczaniu celów. Było tam kilka słów o metodzie Briana Tracy’ego. Szczegóły można przeczytać tutaj: https://werik.pl/metoda-briana-tracyego/. Dzisiaj chciałam trochę nawiązać do tematyki celów i z okazji zbliżającego się końca roku poruszyć temat, który uwielbiam czyli planowanie.

Co nam daje planowanie?

planowanie

Przede wszystkim kiedy zaczniesz planować możesz przejąć kontrolę nad swoim życiem, zaoszczędzić prawie połowę swojego czasu i wykorzystać go na czynności, na które wcześniej nie mogłeś sobie pozwolić.  Wystarczy, że zaczniesz kontrolować to co robisz i w jaki sposób to robisz. Zacznijmy od kwestii, która dotyczy każdego z nas czyli pracy. Wszyscy pracujemy, wykonujemy różne zawody w różnych miejscach i czasie, ale każdy coś robi. Cokolwiek to jest możesz być w tym lepszy i bardziej wydajny. Istnieje ciekawa teoria, że tak naprawdę zamiast 8 godzin pracy spokojnie moglibyśmy zrobić to samo w ciągu 6. Wystarczy wszystko odpowiednio sobie poukładać.

To samo dotyczy spraw poza zawodowych np. snu. Jeśli dobrze zaplanujemy swój sen będziemy mogli spać 7 lub 8 godzin, być wyspani i pełni energii. Wystarczy, że zadbamy o wyciszenie przed snem, odpowiednią temperaturę w sypialni oraz wywietrzone pomieszczenie. Jeśli wciągniesz się w planowanie będziesz w tym coraz lepszy i będziesz miał coraz więcej wolnego czasu. Odkryjesz nowe zainteresowania i możliwości lub będziesz mógł przeznaczyć ten czas na poznawanie nowych, ciekawych ludzi.

Jak planować?

Rób listy

Osobiście uwielbiam tworzyć listy. Planuje naprawdę wiele, chociaż część z moich planów nie zobaczy pewnie nigdy światła dziennego. Zacznijmy jednak od początku. Do rozpoczęcia planowania wystarczy kartka i długopis. Zacznij od ogółu do szczegółu, wpisz najpierw to co chciałbyś osiągnąć w perspektywie kilku lat. Niech cele dotyczą różnych dziedzin: pracy, rodziny, czasu wolnego itd. Kiedy już to zrobisz, rozpisz co powinieneś zrobić krok po kroku, żeby je osiągnąć. To bardzo ważne, żeby rozpisać całą drogę. Możesz podzielić je na cele roczne, miesięczne lub np. tygodniowe. Wszystko zależy od tego jaki jest Twój cel główny. Jeśli jest to np. skończenie studiów lub kursu napisz w punktach jakie są kroki do jego ukończenia i w jakim czasie. Ja tworzę takich list naprawdę miliony w ciągu roku, ale mam swoją ulubioną. Nazywam ją listą „końcoworoczną” – co roku zapisuję co udało mi się osiągnąć w danym roku i co planuję na następny, ale o tym będzie parę słów w następnym tygodniu. 🙂

Metoda ABCD

ABCD

Jedną z ciekawych metod planowania jest metoda ABCD. Dotyczy ona planowanie nie tylko w pracy, ale też np. domowych obowiązków lub nauki. Każdego dnia rozpisz rzeczy, które musisz wykonać. Oznacz czynności poniższymi literami:

A – te, które musisz wykonać

B – te, które powinieneś wykonać ale nie musisz

C – te, które możesz ale nie musisz wykonać

D – te, które możesz zlecić komuś innemu. Zawsze zaczynaj wykonywanie czynności od A i dopiero wtedy przechodź dalej. Nie rób niczego z kategorii B, C lub D jeśli nie ukończyłeś A. W ten sposób zawsze będziesz miał wykonane te rzeczy, które są najważniejsze.

Powodzenia!

PS. Gorąco polecam książkę Briana Tracy’ego, która pomogła mi uporządkować życie – https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4890185/nawyki-warte-miliony-jak-nauczyc-sie-zachowan-przynoszacych-bogactwo

Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy.
– Brian Tracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *